Θερινό Σχολείο Ανάπτυξης Κώδικα από τη Μονάδα Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας 26/06/2014

Η Μονάδα Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, διοργανώνει το Θερινό Σχολείο Ανάπτυξης Κώδικα (Summer Code Camp) με αντικείμενο "Επιχειρηματικές Εφαρμογές/Υπηρεσίες για Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις".

Στόχος είναι η εκπαίδευση των συμμετεχόντων με απώτερο σκοπό τη συμμετοχή τους στη συνεργατική ανάπτυξη Έργου συνεισφοράς σε εφαρμογές ΕΛ/ΛΑΚ, σχετικά με Επιχειρηματικές εφαρμογές/Υπηρεσίες για Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις.

Το Θερινό Σχολείο Ανάπτυξης Κώδικα απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, και σε αποφοίτους Τμημάτων ΠληροφορικήςΠολυτεχνικών Τμημάτων και Τμημάτων με αντικείμενο την Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων, ελληνικών και ξένων Πανεπιστημίων, οι οποίοι επιθυμούν να αποκτήσουν μια πρακτική εμπειρία στην ανάπτυξη των προαγανφερθέντων εφαρμογών της ΕΛ/ΛΑΚ.

Συγκεκριμένα, θα παρουσιαστούν και θα αναπτυχθούν projects στα λογισμικά ΕΛ/ΛΑΚ MySQL, github, Joomla!, Open ERP, Sugar CRM και ProcessMaker.

Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν γνώση/εμπειρία στο σχεδιασμό και στην ανάπτυξη εφαρμογών στον Τομέα της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών.

Το Θερινό Σχολείο Ανάπτυξης Κώδικα θα διαρκέσει πέντε ημέρες, από τις 14/7/2014 έως τις 18/7/2014 και θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, στο εργαστήριο 334 του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής.

Ο αριθμός των θέσεων των συμμετεχόντων είναι περιορισμένος και ορίστηκε ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων η 10η Ιουλίου 2014.

Η πρόσκληση είναι διαθέσιμη σε όλους τους ενδιαφερόμενους.

Επιστημονικά Υπεύθυνος: Μαργαρίτης Κωνσταντίνος, καθηγητής Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Παν. Μακεδονίας.