"Στρατηγικές Τεχνολογικής Ανάπτυξης και Έρευνας", 13 Μαρτίου στις 18.00 | IHU Week 2014 10/03/2014

Το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος και η Σχολή Επιστημών Τεχνολογίας

στα πλαίσια του IHU Week 2014

έχουν τη τιμή να σας προσκαλέσουν σε εκδήλωση με τίτλο

“Στρατηγικές Τεχνολογικής Ανάπτυξης και Έρευνας

-       Δυνατότητες Επενδύσεων και Χρηματοδότησης”

την
Πέμπτη, 13 Μαρτίου 2014, στο Αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου | 18.00-19.30

Θέλετε να μάθετε περισσότερα για στρατηγικές και δυνατότητες χρηματοδότησης και επενδύσεων στον χώρο της έρευνας και της τεχνολογίας στην Ελλάδα και την Ευρώπη; Δυνατότητες χρηματοδότησης στα πλαίσια του Horizon 2020 και του ΕΣΠΑ θα παρουσιαστούν από τον Γενικό Γραμματέα Έρευνας και Τεχνολογίας, ενώ ο Διευθύνων Σύμβουλος μιας μεγάλης ενεργειακής επιχείρησης θα ενημερώσει το κοινό από τη πλευρά του παραγωγικού τομέα, με ιδιαίτερη έμφαση στην αιολική ενέργεια.

18.00 - 18.05   Καλωσόρισμα
                              Καθ. Ι. Βλαχάβας, Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Τεχνολογίας

18.05 - 18.15   Εισαγωγή
                              Καθ. Γ. Δουκίδης, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

18.15 - 18.35   Στρατηγικές Χρηματοδότησης της Έρευνας και της Τεχνολογικής Ανάπτυξης - Horizon 2020
                              Δρ Χ. Βασιλάκος, Γενικός Γραμματέας Έρευνας και Τεχνολογίας

18.40 - 19.00   Στρατηγικές Τεχνολογικής Ανάπτυξης Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας –Αιολική Ενέργεια
                              κος Σ. Κωνσταντινίδης, Διευθύνων Σύμβουλος “ELICA S.A.” , Όμιλος Κοπελούζου

19.05 - 19.25   Ερωτήσεις και Κλείσιμο Εκδήλωσης

Η συμμετοχή είναι δωρεάν για φοιτητές και το ευρύ κοινό και θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική γλώσσα.

Δηλώστε συμμετοχή εδώ: http://bit.ly/1ien5em

Για οδηγίες προς το Διεθνές Πανεπιστήμιο κάντε κλικεδώ.

Μεταφορά από/προς Διεθνές Πανεπιστήμιο: Θα υπάρξει δωρεάν υπηρεσία επιστροφής με λεωφορείο από το κέντρο της Θεσσαλονίκης (μπροστά από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας επί της Εγνατίας οδoύ) στο Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος. Ώρα αναχώρησης: 15.20 (παρακαλούμε να φτάσετε στο σημείο αποχώρησης νωρίτερα - θα υπάρχει σειρά προτεραιότητας). Το λεωφορείο θα επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη στις 19.40.

Λόγω του περιορισμένου αριθμού των διαθέσιμων θέσεων στο λεωφορείο, σας παροτρύνουμε να εγγραφείτε για την εκδήλωση και να δηλώσετε την προτίμηση μεταφοράς σας όσο το δυνατόν συντομότερα.

Η εκδήλωση αυτή θα ακολουθήσει την εκδήλωση “Καινοτομία και Τόλμη: Start-ups, η ιδέα γίνεται πράξη” η οποία λαμβάνει χώρα από κατά τις 16.00 – 17.30. Περισσότερες πληροφορίεςεδώ.

Περισσότερες πληροφορίες για το IHU Week και άλλες ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις: http://www.ihu.edu.gr/index.php/ihu-week-2014

Ακολουθήστε μας στο: Twitter: @IHU_SciTech | Facebook: IHU School of Science & Technology | LinkedIn: International Hellenic University