Path: First Page »

Διακρίσεις Μεταπτυχιακών Φοιτητών

MSc Students' Awards

2020

Καρακάσης Χριστόδουλος, Ερευνητικό Βραβείο του κύκλου ΙΒ' (2020) της Επιτροπής Ερευνών και Διαχείρισης του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας για την παρακάτω δημοσίευση, στην οποία παρουσιάζονται τα αποτελέσματα της διπλωματικής του εργασίας:  Karakasis, C., & Xinogalos, S. (2020). BlocklyScript: Design and Pilot Evaluation of an RPG Platform Game for Cultivating Computational Thinking Skills to Young Students. Informatics in Education, 19(4), 641-668.

O απόφοιτος του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής κ. Σταύρος Σαλονικιάς και ο κ. Νικόλαος Τσίγγανος (υποψήφιοι διδάκτορες του Τμήματος) εργάστηκαν με επιτυχία στο Horizon 2020 ερευνητικό ευρωπαϊκό έργο FORTIKA (https://fortika-project.eu/), στο οποίο συμμετέχει το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας μέσω του Εργαστηρίου Πολυμέσων, Ασφάλειας και Δικτύωσης – MSNlab (https://msnlab.uom.gr), το οποίο επιλέχθηκε ως Project of the Week (8-12 June 2020) από το ευρωπαϊκό παρατηρητήριο για την έρευνα και την καινοτομία CyberWatching.eu (https://cyberwatching.eu/services/catalogue-of-services/project-week-fortika).

2018

Κωνσταντάρα Κωνσταντίνα, Ερευνητικό Βραβείο του κύκλου 2018 της Επιτροπής Ερευνών και Διαχείρισης του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας για την παρακάτω δημοσίευση, στην οποία παρουσιάζονται τα αποτελέσματα της διπλωματικής της εργασίας: Konstantara, K., & Xinogalos, S. (2018). Cells of War: A Serious Game for Familiarizing Players With the Immune System. Simulation and Gaming, 49, 567-589.

Best Student Paper Award: Kitsios, F. and Kamariotou, M. (2018). Open Data Hackathons and Innovation: Strategic Planning, Implementation and Evaluation of Civic Applications, Proceedings of the 11th International Conference for Entrepreneurship, Innovation and Regional Development (ICEIRD 2018), October 29-31, Doha, Qatar.

1ο Βραβείο Μεταπτυχιακής Διατριβής στην Επιχειρησιακή Έρευνα έτους 2018, Ελληνική Εταιρία Επιχειρησιακών Ερευνών: Kamariotou, M. and Kitsios, F. (2018). Strategic Information Systems Planning using Multicriteria Analysis: Evaluation of SMEs Performance in Greece, Master Thesis, M.Sc. in Applied Informatics, University of Macedonia, Greece (Επιβλέπων Καθ.: Φώτης Κίτσιος), 8th International Symposium and 30th National Conference on Operational Research, May 16-18, 2019, Patras, Greece.

Μπερμπέρογλου Ιωάννης, μέλος της δεκαμελούς Ελληνικής εκπαιδευτικής αποστολής στην Κίνα στο πρόγραμμα “Seeds for the Future” που οργανώνει ο όμιλος Huawei Technologies, στο πλαίσιο των ετήσιων διεθνών εκδηλώσεων εταιρικής κοινωνικής ευθύνης που υλοποιεί.

2015

Γλυκός Κωνσταντίνος, βράβευση της εργασίας «Διαδικτυακό Σύστημα Διαχείρισης Ηλεκτρονικών Αιτήσεων για Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα» (επέκταση της Διπλωματικής του εργασίας) στα πλαίσια του έργου «Μονάδες Αριστείας Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες για την Ανάπτυξη και Διάδοση του Ανοιχτού Λογισμικού», 2ο θερινό σχολείο ΠΑΜΑΚ, 2015 (επιβλέπουσα της Διπλωματικής Εργασίας Μ. Σατρατζέμη).

Γκαϊντατζή Μαρία, βράβευση του εκπαιδευτικού παιχνιδιού ανοιχτού λογισμικού "Mr. Finger: ένα παιχνίδι για την εξοικείωση με το πληκτρολόγιο" στα πλαίσια του έργου «Μονάδες Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες για την Ανάπτυξη και Διάδοση του Ανοιχτού Λογισμικού», 2ο θερινό σχολείο ΠΑΜΑΚ, 2015 (mentor για την υλοποίηση του project με τίτλο «Ανάπτυξη εκπαιδευτικών παιχνιδιών με το Greenfoot» Σ. Ξυνόγαλος).

Τρύφου Μαργαρίτα, βράβευση του εκπαιδευτικού παιχνιδιού ανοιχτού λογισμικού "Φαγητοαγώνες: ένα παιχνίδι για την υγιεινή διατροφή" στα πλαίσια του έργου «Μονάδες Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες για την Ανάπτυξη και Διάδοση του Ανοιχτού Λογισμικού», 2ο θερινό σχολείο ΠΑΜΑΚ, 2015 (mentor για την υλοποίηση του project με τίτλο «Ανάπτυξη εκπαιδευτικών παιχνιδιών με το Greenfoot» Σ. Ξυνόγαλος).

2010

Best Paper Award για το άρθρο , "Investigating the Evolution of Bad Smells in Object-Oriented Code", 7th International Conference on the Quality of Information and Communications Technology (QUATIC'2010), Porto, Portugal, September 29-October 2, 2010. Η εργασία πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τον μεταπτυχιακό φοιτητή Αναστάσιο Μανάκο

2009

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ: «Best Paper Award» Violettas G., Theodorou T., and Georgiadis C.K., “NetArgus: An SNMP Monitor & Wi-Fi Positioning, 3-tier Application Suite”, in Proc. of the 5th Intern. Conference on Wireless and Mobile Communications (ICWMC 2009), Cannes/La Bocca, France, August 2009, IEEE Computer Society, pp. 346-350.

Violettas G., Theodorou T., and Georgiadis C.K., “NetArgus: An SNMP Monitor & Wi-Fi Positioning, 3-tier Application Suite”, in Proc. of the 5th Intern. Conference on Wireless and Mobile Communications (ICWMC 2009), Cannes/La Bocca, France, August 2009, IEEE Computer Society, pp. 346-350, ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ: «Best Paper Award».

back
Tessera - Web development, E-Shops, Mobile & Tablet Apps