Innovation Challenge in Thessaloniki Tech4Good by Accenture_1-5 Ιουνίου 2022 19/05/2022

Η Accenture, στο πλαίσιο της δυναμικής ανάπτυξης του διεθνούς τεχνολογικού της κέντρου στη Θεσσαλονίκη -που λειτουργεί στην πόλη από το 2020, διοργανώνει ένα Διαγωνισμό Καινοτομίας με κεντρικό θέμα <Tech4Good/>. Ο Διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου της Θεσσαλονίκης και διενεργείται με την υποστήριξη του Τμήματος Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και του Γραφείου Διασύνδεσης Πανεπιστημίου Μακεδονίας, του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και του OK!Thess και σε συνεργασία με την CollegeLink.

Το Innovation Challenge θα πραγματοποιηθεί από 1 έως 5 Ιουνίου και έχει ως στόχο την ανάπτυξη και ανάδειξη πιλοτικών εφαρμογών και υπηρεσιών, οι οποίες με τη δύναμη της τεχνολογίας θα δημιουργήσουν θετικό αντίκτυπο για την κοινωνία της Θεσσαλονίκης και της χώρας.

Ποιες είναι οι ευρύτερες θεματικές του Innovation Challenge;

Οι ομάδες καλούνται να προτείνουν λύσεις στις καθημερινές προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι της Θεσσαλονίκης αλλά και όλης της χώρας στους τομείς της Υγείας και Ευημερίας, του Περιβάλλοντος, του Πολιτισμού, της Ισότητας και της Συμπερίληψης.

Σε ποιον απευθύνεται το Innovation Challenge;

Το Innovation Challenge απευθύνεται σε κάθε ενδιαφερόμενο/η -με υπόβαθρο κυρίως στις θετικές επιστήμες, την τεχνολογία και την επιχειρηματικότητα- που διαθέτει ή δύναται να σχηματίσει ομάδα από 2 έως και 5 άτομα καθώς και σε νεοφυείς επιχειρήσεις.

Πως μπορώ να δηλώσω συμμετοχή;

Για δήλωση συμμετοχής και περισσότερες πληροφορίες για την αναλυτική ροή και τα βραβεία του Innovation Challenge, επισκεφθείτε τη σελίδα: