Εκπόνηση, Εξέταση Διπλωματικής Εργασίας

Διαδικασία Εκπόνησης Διπλωματικής Εργασίας

Κατά τη διάρκεια του εαρινού εξαμήνου ο μεταπτυχιακός φοιτητής θα πρέπει να ετοιμάσει ένα προκαταρκτικό περίγραμμα έρευνας για την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας και να επιλέξει επιβλέποντα καθηγητή με τη σύμφωνη γνώμη του, ο οποίος σύμφωνα με το Ν.3685/2008 πρέπει να είναι μόνιμο μέλος ΔΕΠ ή ΕΠ. Στο παραπάνω προκαταρκτικό περίγραμμα έρευνας θα πρέπει να προσδιορίζεται το θέμα που θα αναλυθεί, η επιχείρηση ή ο οργανισμός με τον οποίον ενδεχομένως θα γίνει η απαραίτητη συνεργασία, η μεθοδολογία και η βιβλιογραφία που θα χρησιμοποιηθεί. Η αποδοχή της προτάσεως για έρευνα γίνεται με κριτήρια τη συνάφεια του θέματος με το μεταπτυχιακό πρόγραμμα, τη συμβολή σε αναμενόμενα οφέλη και τα στοιχεία πρωτοτυπίας στην προσέγγιση.
Η αποδοχή της πρότασης για έρευνα και η ανάληψη της διπλωματικής εργασίας γίνεται με απόφαση της ΓΣΕΣ μετά το πέρας της επαναληπτικής εξεταστικής του Σεπτεμβρίου των Α’ και Β’ εξαμήνων. Απαραίτητη προϋπόθεση για την έγκριση της πρότασης είναι ο φοιτητής να έχει εξεταστεί επιτυχώς σε 6 μαθήματα. Η Συντονιστική Επιτροπή και ο επιβλέπων έχουν την ευθύνη της παρακολούθησης και του ελέγχου της πορείας των σπουδών του μεταπτυχιακού φοιτητή.

Εξέταση Διπλωματικής Εργασίας

Η εξέταση στη διπλωματική του εργασία γίνεται μόνον αφού εξετασθεί επιτυχώς σε όλα τα μαθήματα των Α΄ και Β΄ εξαμήνων.
Η εξέταση στη διπλωματική εργασία θα πραγματοποιείται κατά την 3η ή 4η εβδομάδα του Φεβρουαρίου, του Ιουνίου και του Οκτωβρίου κάθε ακαδημαϊκού έτους, αλλά όχι πριν την λήξη του Γ΄ εξαμήνου σπουδών.

Κάθε φοιτητής εξετάζεται στη διπλωματική του εργασία μόνο μία φορά, χωρίς δυνατότητα επανεξέτασης.

H διαδικασία εξέτασης των διπλωματικών εργασιών του ΠΜΣ είναι η εξής:

1. Οι διπλωματικές εργασίες εξετάζονται 3 φορές το έτος, δηλαδή την 3η ή 4η εβδομάδα του Φεβρουαρίου, του Ιουνίου και του Οκτωβρίου αντίστοιχα.
  2. 15 ημέρες πριν την εβδομάδα της εξέτασης, ο υποψήφιος καταθέτει έγγραφο στη γραμματεία, στο οποίο ο επιβλέπων βεβαιώνει ότι, η διπλωματική εργασία έχει ολοκληρωθεί και ότι συμφωνεί να πραγματοποιηθεί η εξέτασή της.
  3. Σε συνεργασία με τα μέλη ΔΕΠ, η γραμματεία του ΠΜΣ, συντάσσει το πρόγραμμα των εξετάσεων των διπλωματικών εργασιών, το οποίο ανακοινώνει στον πίνακα ανακοινώσεων της γραμματείας του Τμήματος και στον ιστότοπο του Τμήματος (το ακριβές πρόγραμμα συντάσσεται περίπου 1 εβδομάδα πριν την αντίστοιχη εβδομάδα εξετάσεων).
  4. Οι εξετάσεις γίνονται σε 1 ή 2 ημέρες και εάν είναι αναγκαίο οργανώνονται και σε παράλληλες συνεδρίες.
  5. Τέλος υπάρχει η δυνατότητα να η εξέταση να γίνεται σε παράλληλες συνεδρίες και η παρακολούθηση να γίνεται με τηλεδιάσκεψη.

Ημερομηνίες εξέτασης διπλωματικών εργασιών για το ακαδημαϊκό έτος 2016-17

Για το ακαδημαϊκό έτος 2016-17 οι ημερομηνίες εξέτασης των διπλωματικών εργασιών ορίζονται από τη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. στα ακόλουθα χρονικά διαστήματα:

α. 17-31 Οκτωβρίου 2016

β. 15-28 Φεβρουαρίου 2017