Curriculum

The curriculum of the Graduate Program as well as the starting dates are announced by the programme's secretariat and is included in the guide of studies.

The General Assembly is able to modify the distribution of the courses, in the additional academic semesters of the part-time programme, as well as to modify the Curriculum, after the approval of the Senate of the University.

The full-time programme's duration is three (3) academic semesters, while the part-time programme's duration is five (5) academic semesters. All students are required to attend and succeed in the exams of 8 courses in total, 4 per semester. The third semester includes thesis preparation and thesis examination. Each course being taught in a semester equals to 7,5 ECTS credits, while the thesis equals to 30 ECTS credits. The MSc degree is awarded after the completion of 90 ECTS credits.

All courses include three hours per week lectures. The lectures begin at the first full week of October. The lectures are given  in the afternoon and particularly: Monday-Friday 16:30- 19:00 και 19:00-21:30.

The detailed curriculum for the full time programme is outlined below:

Courses of the 1st stream of specialization "Computer Science and Technology"

Semester A (30 ECTS credits in total). The students may choose 4 courses of the specialization from Table 1.A.

Semester B (30 ECTS credits in total). The students may choose 4 courses of the specialization from Table 1.B.

Table1.Α

Table1.Β

1. Data Structures and Algorithms
  2. Heuristic Μethods
  3. Cryptography
  4. Parallel and Distributed Computing
  5. Advanced Computer Architecture
  6. Advanced Software Engineering
  7. Advanced Computer Networks
  1. Web and Mobile Application Development
  2. Information Security in the Internet Age
  3. Ubiquitous Communications, Clouds, and Big Data
  4. Simulation Methods
  5. Topics in Database Technology
  6. Serious Games Programming
  7. Advanced Artificial Intelligence

Semester C (30 ECTS credits in total):   Master Thesis

Courses of the 2nd stream of specialization “Business Computing”

Semester A (30 ECTS credits in total). The students may choose 4 courses of the specialization from Table 2.A.

Semester B (30 ECTS credits in total). The students may choose 4 courses of the specialization from Table 2.B.

Table2.Α

Table2.B
  1. Start-up Enterpreneurship
  2. Object-Oriented Software Development
  3. Business Process Intelligence
  4. Digital Business Strategy
  5. Financial Accounting Systems
  6. Cloud Technologies and Web Analytics
  7. Digital Economy and Business

1. Innovative e-Business Systems
  2. m-Business & e-Commerce Technologies
  3. Legal Isuues of the Informatics and e-Business
  4. Simulation and Quality Control of Processes
  5. Cost Accounting Systems
  6. Information Systems in Financial Analysis and Management
  7. Digital Marketing & Social Networking

Semester C (30 ECTS credits in total):  Master Thesis

The analytical curriculum for the part time programme for each stream of specialiazation is the same as the curriculum of the full time programme and the only difference here is that a part time student has to attend and sit exams for only 2 of the offered courses, respectively in Semester A and B of the full time programme. The thesis for the part time student, "corresponds" at the 5th semester of his studies.

back
Tessera - Web development, E-Shops, Mobile & Tablet Apps