Curriculum

The curriculum of the Graduate Program as well as the starting dates are announced by the programme's secretariat and is included in the guide of studies.

The General Assembly of Special Composition is able to modify the distribution of the courses, in the additional academic semesters of the part-time programme, as well as to modify the Curriculum, after the approval of the Senate of Special Composition of the University.

The full-time programme's duration is three (3) academic semesters, while the part-time programme's duration is five (5) academic semesters. All students are required to attend and succeed in the exams of 8 courses in total, 4 per semester. The third semester includes thesis preparation and thesis examination. Each course being taught in a semester equals to 7,5 ECTS credits, while the thesis equals to 30 ECTS credits. The MSc degree is awarded after the completion of 90 ECTS credits.

All courses include three hours per week lectures. The lectures begin at the first full week of October. The lectures are given  in the afternoon and particularly: Monday-Friday 16:30- 19:00 και 19:00-21:30.

The detailed curriculum for the full time programme is outlined below:

Courses of the 1st stream of specialization "Computer Systems and Network Technologies"

Semester A (30 ECTS credits in total). The students may choose : either 4 courses from Table 1.A. or 3 courses form Table 1.A. together with 1 elective course from some other stream of specialization, in Semester A.

Semester B (30 ECTS credits in total). The students may choose : either 4 courses from Table 1.B. or 3 courses form Table 1.B. together with 1 elective course from some other stream of specialization, in Semester B

Table1.Α

Table1.Β

1. Cryptography
  2. Advanced Computer Architecture
  3. Advanced Software Engineering
  4. Advanced Computer Networks
  5. Concurrent and Distributed Systems
  1. Web and Mobile Application Development
  2. Information Security in the Internet Age
  3. Ubiquitous Communications, Clouds, and Big Data
  4. Topics in Database Technology
  5. Practical Isuues in Computer Networks and Internetworks
  6. Serious Games Programming

Semester C (30 ECTS credits in total):   Master Thesis

Courses of the 2nd stream of specialization “Computational Methods and Applications”

Semester A (30 ECTS credits in total)The students may choose : either 4 courses from Table 2.A. or 3 courses from Table 2.A. together with 1 elective course from some other stream of specialization in Semester A.

Semester B (30 ECTS credits in total). The students may choose : either 4 courses from Table 2.B. or 3 courses from Table 2.B. together with 1 elective course from some other stream of specialization in Semester B.

Table2.Α

Table2.B
  1. Optimization
  2. Data Structures and Algorithms
  3. Heuristic Μethods
  4. Simulation Methods
  5. Advanced Artificial Intelligence
  1. Algorithmic Game Theory
  2. Data Mining
  3. Modeling and Decision Making
  4. Parallel Computing
  5. Agent Oriented Programming
  6. Statistical Data Analysis

Semester C (30 ECTS credits in total):  Master Thesis

Courses of the 3d stream of specialization “Business Computing”

Semester A (30 ECTS credits in total). The 4 courses mentioned in table 3.A. are compulsory

Semester B (30 ECTS credits in total). The students may choose: either 4 courses form Table 3.B. or 3 courses form Table 3.B. together with 1 elective course from some other stream of specialization, in Semester B.

Table 3.Α

Table 3.Β

1. Object-Oriented Software Development
  2. Databases
  3. Computer Systems and Data Networks
  4. Financial Accounting Systems
  1. Business Process Intelligence
  2. Legal Isuues of the Informatics and e-Business
  3. Simulation and Quality Control of Processes
  4. Cost Accounting Systems
  5. Information Systems in Financial Analysis and Management
  6. Computational Estimation Techniques

Semester C (30 ECTS credits in total):  Master Thesis

Courses of the 4th stream of specialization "E-Business & Innovation Technology"

Semester A (30 ECTS credits in total). The students have to attend the 1st course quoted in Table 4.A.1 and can choose : either 3 courses from Table 4.A.2 or 2 courses from Table 4.A.2 and 1 elective course from some other stream of specialiazation, in Semester A.

Semester B (30 ECTS credits in total). The students have to attend : either 4 courses  quoted in  Table 4.B or 3 courses from Table 4.B and 1 elective course from some other stream of specialiazation, in Semester B.

Table 4.Α.1 - Υποχρεωτικά

Table 4.Β

1. IT Infrastructure
  1.  Start-up Entrepreneurship
  2.  Innovation Management in Digital Enterprises
  3. Innovative e-Business Systems
  4. m-Business & e-Commerce Technologies
  5. Digital Marketing & Social Networking

Table 4.Α.2

1. Information Systems/Information Communications Technology Management
  2. Digital Business Strategy
  3. Cloud Technologies and Web Analytics
  4. Digital Economy and Business

Semester C (30 ECTS credits in total):  Master Thesis

The analytical curriculum for the part time programme for each stream of specialiazation is the same as the curriculum of the full time programme and the only difference here is that a part time student has to attend and sit exams for only 2 of the offered courses, respectively in Semester A and B of the full time programme. The thesis for the part time student, "corresponds" at the 5th semester of his studies.

back
Tessera - Web development, E-Shops, Mobile & Tablet Apps