Path: First Page » The Program » About »

About

The Graduate Program of the Department of Applied Informatics of the University of Macedonia (established by FEK 855, B'/30-6-2003) was launched in 2003-2004 with funding from the Operational Program for Education and Initial Vocational Training of the Hellenic Ministry of National Education and Religious Affairs. Since 2005-2006 it is a self-funded Program.

Aim

The Graduate Program of the Department of Applied Informatics offers high quality graduate level education in Informatics and equips its graduates with strong background, experience and know-how for the adoption of best practices in applying computing knowledge to meeting society's needs in economics, management and education.

The main goals of the Graduate Program of the Department of Applied Informatics are to:

• provide high quality graduate level studies
  • offer state-of-the-art computing knowledge
  • combine systems, methodology and software in problem-solving
  • develop and manage processes for the management of digital economy
  • train professionals with the necessary skills for a successful career in the private and public sector and in academia.

Everybody involved in the Graduate Program is responsible for providing high quality-oriented services. Especially the teaching staff attempts to continuously improve its teaching methods and bring the latest developments in the subject areas of the Graduate Program.

Graduate Degrees

The Graduate Program of the Department of Applied Informatics offers the following degrees:

(a) M.Sc. Degree in one of the following four Specializations:

• Computer Systems and Network Technologies
  • Computational Methods and Applications
  • Business Computing
  • E-Business and Innovation Technology

(b) Ph.D. Degree in any of the subject areas of the Department of Applied Informatics

back
Tessera - Web development, E-Shops, Mobile & Tablet Apps