Bodies of Administration

The Graduate Program operates under the administration of the following bodies:

(a) The Senate of Special Composition of the University

(b) The General Assembly of Special Composition of the Department

(c) The Coordinating Committee of Graduate Studies

The Coordinating Committee of Graduate Studies consists of five faculty members that teach in the Master's Program or supervise Ph.D. Students. They are appointed for a 2-year term by the General Assembly of Special Composition of the Department. The Coordinating Committee is responsible for running the Graduate Program. The General Assembly of Special Composition of the Department appoints the Director of Graduate Studies for a 2-year term, who also serves as the Head of the Coordinating Committee.

For the 2-year period from Sep 1, 2013 to Aug 31, 2015 the Coordinating Committee of Graduate Studies consists of::

Christos Georgiadis, Associate Professor, Director of the Graduate Program
Nikolaos Dritsakis, Professor
Fotis Kitsios,Assistant Professor
Georgia Koloniari,Assistant Professor
Ilias Sakellariou,Assistant Professor

In memoriam: Professor Paparizos Konstantinos

Prof. Konstantinos Paparrizos (1949-2011) was born in 1949 in Kozani, Greece. He earned his B.Sc. degree with honors in Mathematics from the Aristotle University of Thessaloniki, Greece (1972) and a M.Sc. and Ph.D. both of them with honors in Operations Research (Minor in Computer Science) from the Case Western Reserve University, Cleveland OHIO, USA, in 1981 and 1983 respectively. He was a full professor in the Department of Applied Informatics, University of Macedonia Economic and Social Sciences, Greece, Thessaloniki and also a Professor in the Hellenic Open University, since 2008. Furthermore, he established the first graduate degree program by the Department of Applied Informatics of the University of Macedonia.

The late Prof. K. Paparrizos was a founding member of the Branch of Macedonia-Thrace of the Hellenic Operational Research Society. He was also a member of INFORMS, and of the International Honorary Society “OMEGA RHO”, Case Western Reserve University student chapter. He served as a member of the Editorial Board of the “Operational Research: An International Journal” and the “Yugoslav Journal of Operations Research”. He also served as a member of the scientific & organizing committee of several Balkan Conferences on Operational Research in the past, as also in the recent BALCOR 2011 in Thessaloniki.

Prof. K. Paparrizos was an established expert in the area of optimization algorithms. His research interests included mathematical programming, linear programming and network flows, design and analysis of algorithms, and data structures. He had significant research contributions in the design and analysis of exterior point simplex-type algorithms for linear and network optimization problems. He had published several papers in leading international peer-reviewed journals (e.g., Mathematical Programming) and had given numerous talks in national/international conferences.

back
Tessera - Web development, E-Shops, Mobile & Tablet Apps