Τέλη Φοίτησης - Υποτροφίες

Τέλη Φοίτησης

Τα τέλη φοίτησης στο ΠΜΣ στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική είναι 2.800 €, και ειδικότερα:

Φοιτητές ακαδημαϊκού έτους 2018-19:

Η καταβολή των τελών φοίτησης θα γίνει σε δόσεις σε ημερομηνίες που θα οριστούν από τη Γραμματεία του Προγράμματος.

Η καταβολή των τελών φοίτησης κάθε εξαμήνου είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στις εξετάσεις.

Στις περιπτώσεις εκείνες όπου προκύπτει υποχρέωση για επανάληψη παρακολούθησης μαθήματος (είτε λόγω αποτυχίας στις εξετάσεις κατά την κανονική εξεταστική περίοδο και την επαναληπτική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου είτε λόγω υπέρβασης του ορίου των απουσιών), το ποσό των επιπλέον τελών φοίτησης ανά μάθημα ορίζεται ως εξής:

Κόστος ενός εξαμήνου/ αριθμό προβλεπόμενων μαθημάτων εξαμήνου (4 μαθήματα για τους φοιτητές πληρους φοίτησης και 2 μαθήματα για τους φοιτητές μερικής φοίτησης) .

Για τους πτυχιούχους το ποσό για τη δαπάνη για κάθε νέο αντίγραφο πτυχίου ή για την έκδοση πιστοποιητικού αναλυτικής βαθμολογίας από τη γραμματεία του ΠΜΣ είναι 6 €.

Τα χρήματα καταβάλλονται μόνο μέσω της Τράπεζας Πειραιώς στον παρακάτω λογαριασμό:
α) 5202-025156-307 (για το Π.Μ.Σ. στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική), (IBAN GR40 0172 2020 0052 0202 5156 307). Απαραίτητο στοιχείο για την κατάθεση του ποσού στην Τράπεζα είναι να αναγράφεται το Ονοματεπώνυμο του φοιτητή
β) Για την καταβολή των διδάκτρων με επιταγή είναι απαραίτητη η προσέλευση του ενδιαφερομένου στην Οικονομική Υπηρεσία της Επιτροπής Ερευνών.

Καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής τελών φοίτησης

Καταληκτικές ημερομηνίες για τους φοιτητές ακαδημαϊκού έτους εισαγωγής 2018-19 (υπό επεξεργασία).

Καταληκτικές ημερομηνίες για τους φοιτητές ακαδημαϊκού έτους εισαγωγής 2017-18.

Καταληκτικές ημερομηνίες για τους φοιτητές ακαδημαϊκού έτους εισαγωγής 2016-17.

Καταληκτικές ημερομηνίες για τους φοιτητές ακαδημαϊκού έτους εισαγωγής 2015-16.

Κόστος παρακολούθησης επιπλέον μαθήματος

H ΓΣΕΣ 5/23-10-2014 αποφάσισε την έγκριση της δυνατότητας παρακολούθησης επιπλέον μαθημάτων από τους φοιτητές του ΠΜΣ. Ο φοιτητής που επιλέγει επιπλέον μάθημα θα έχει τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις με τους λοιπούς φοιτητές που το παρακολουθούν, όπως ορίζονται στο άρθρο 5.2 του Κανονισμού Λειτουργίας του ΠΜΣ. Συγκεκριμένα, θα πρέπει να καταβάλλει το αντίστοιχο προβλεπόμενο κόστος για το επιπλέον μάθημα στις προβλεπόμενες από τη Γραμματεία ημερομηνίες, να παρακολουθεί το μάθημα και να υπογράφει το σχετικό παρουσιολόγιο, να υποβάλει τις απαιτούμενες εργασίες και να εξετάζεται στο μάθημα. Η Γραμματεία του ΠΜΣ θα μπορεί να εκδίδει βεβαίωση παρακολούθησης του επιπλέον μαθήματος ή αναλυτική βαθμολογία στην οποία θα εμφανίζεται και το επιπλέον μάθημα, με το σχόλιο ότι ο μέσος όρος βαθμολογίας του φοιτητή δε συνυπολογίζει τη βαθμολογία του συγκεκριμένου μαθήματος που ήταν επιπλέον των 8 μαθημάτων και της διπλωματικής εργασίας που ορίζονται στο Πρόγραμμα Σπουδών του ως απαιτούμενα για την απόκτηση του διπλώματος του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Ειδίκευσης.

Για τους φοιτητές ακαδημαϊκού έτους εισαγωγής 2015-16, 2016-17 και 2017-18 το προβλεπόμενο κόστος για κάθε επιπλέον μάθημα ορίζεται στα 212,5 €.

Απαλλαγή από Τέλη Φοίτησης - Υποτροφίες

Εφόσον υπάρξουν ικανά έσοδα το ΠΜΣ παρέχει μία υποτροφία ανά ειδίκευση κάθε διδακτικό εξάμηνο. Η υποτροφία αυτή καλύπτει όλο ή μέρος των τελών φοίτησης το οποίο καθορίζεται με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος και χορηγείται στο μεταπτυχιακό φοιτητή πλήρους φοίτησης που πρώτευσε στη βαθμολογική αξιολογική κατάταξη του προηγούμενου διδακτικού εξαμήνου. Για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές του Α΄ Εξαμήνου λαμβάνεται υπόψη η αξιολογική τους κατάταξη κατά την εισαγωγή τους στο ΠΜΣ.

Επιπλέον, έως το ποσοστό του τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού αριθμού των φοιτητών που εισάγονται στο ΠΜΣ μπορεί να απαλλαγεί από τα τέλη φοίτησης, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που ορίζονται στο άρθρο 35 του Ν. 4485/2017 και στις αποφάσεις 1 και 2 του ΦΕΚ 3387/2018 τ. Β΄. Η αίτηση για απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης υποβάλλεται ύστερα από την ολοκλήρωση της διαδικασίας επιλογής των φοιτητών του ΠΜΣ.