Path: First Page » Home »

Graduate Program

Welcome to the site of the
Department of Applied Informatics

The Graduate Program is offered by the Department of Applied Informatics since 2003-2004 with funding from the Operational Program for Education and Initial Vocational Training of the Hellenic Ministry of National Education and Religious Affairs. Since 2005-2006 it is a self-funded Program.

The Graduate Program of the Department of Applied Informatics offers an M.Sc. degree in Applied Informatics in one of the following Specializations:

1. Computer Science and Technology
  2. Business Computing

Aim

The Graduate Program of the Department of Applied Informatics offers high quality graduate level education in Informatics and equips its graduates with strong background, experience and know-how for the adoption of best practices in applying computing knowledge to meeting society's needs in economics, management and education.

Academic / Professional Skills and Employment Prospects

The Graduates of the Postgraduate Program of Applied Informatics have very good employment prospects in the following professional activities:

• Management, Analysis, Design, Implementation and Maintenance of Information Systems.
  • Teaching at Universities and Technological Educational Institutions, Secondary Education and Technical and Vocational Training, public and private, in Theoretical, Technological and Applied level.
  • Research in Public and Private Research Institutions.
  • The provision of services as well as Administration in IT, Networks, Computerization and Technical Services of Ministries, Public Organizations, Services and Enterprises.

1st Specialization "Computer Science and Technology"

This specialization provides students with specialized knowledge in theoretical and practical issues of Informatics. It is designed to cover a wide range of state-of-the-art technologies, while offering an important theoretical background in scientific areas which are of active academic interest. Within the framework of their studies, students will develop skills for the successful design, development and management of modern computing systems and applications, as well as for solving complex computer problems with the ultimate goal of becoming active executives in high technology companies in the field of Informatics, who will be able to recognize new fields of application of modern methods and technologies. The acquisition of the appropriate theoretical background is a necessary condition for the continuation of their academic course in research directions, including that of the Ph.D.

The specialization is addressed to students with knowledge of Informatics and Sciences, who wish to deepen their knowledge and at the same time gain a broader view of the field of computer science and modern technologies.

2nd Specialization "Business Computing"

This specialization provides postgraduate students with specialized knowledge in Informatics, Business Administration and Economics. The specialization prepares students by providing the necessary skills for the successful development of entrepreneurship based on technology and innovation by offering the best combination of technical, administrative and economic knowledge, shaping the identity of the modern executive that meets the needs of both business and public administration in Greek and international space in the digital age. The specialization is aimed at students with knowledge of Informatics, Science and Economics / Management who wish to acquire an integrated approach to the challenges of Information and Communication Technologies (ICT) in developing skills in the modern business environment with innovative technological tools and methods.

This specialization aims at cultivating analytical thinking and dealing with topical issues, both in the field of Information and Communication Technologies (ICT) and digital entrepreneurship. Therefore it's designed as an integrated educational approach to:

(a) combine contemporary themes that are usually taught individually (Information Management Systems, Digital Marketing and Social Media, Digital Economy, Financial Accounting Systems, ICT Technologies, Start-up Entrepreneurship, Innovation Management in Digital Enterprises, Electronic & Mobile Business and E-Commerce Technologies, Web Technologies and Web Data Analysis, Legal Issues of Informatics and E-Business, Simulation and Quality Control of Processes, Statistical Data Analysis, Cost Accounting  Systems, Information Systems  in Financial Analysis and Management, Computational Estimation Techniques, Digital Business Strategy),

(b) explain the capabilities and train the participants in business computing applications in the modern digital environment,

(c) provide essential knowledge and skills to meet the growing demand for highly qualified graduates to grasp the opportunities and challenges of emerging information and communication technologies in the economy and administration.

Teaching Staff

The teaching staff of the Graduate Program consists of faculty members of the Department of Applied Informatics.  Additionally, invited lectures are offered by guest speakers from other Universities and the Industry.

Infrastructure

The Department of Applied Informatics has four (4) fully equipped Computer Labs used for teaching and six (6) informal Research Labs and Research Teams. The lectures of the Graduate Program take place in the four Computer Labs, which are also used by the M.Sc. and Ph.D. Students for their projects.

In addition, the graduate students have full access to the Library of the University of Macedonia and all the available Services of the University.

back
Tessera - Web development, E-Shops, Mobile & Tablet Apps