Νέος κύκλος εκπαιδευτικών σεμιναρίων Βιβλιοθήκης 24/02/2017

Σας ενημερώνουμε ότι η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε συνεργασία με το Κέντρο Υπολογιστών και Δικτύων (ΚΥΔ) και με το Γραφείο Διασύνδεσης επαναλαμβάνει τον κύκλο των δωρεάν εκπαιδευτικών σεμιναρίων που προσφέρει. Τα σεμινάρια αυτά απευθύνονται σε όλα τα μέλη της Βιβλιοθήκης και ιδιαίτερα στους φοιτητές με σκοπό να αποκτήσουν τις κατάλληλες δεξιότητες ώστε να εντοπίζουν, συλλέγουν, αξιολογούν, οργανώνουν, διαχειρίζονται και παρουσιάζουν τις πληροφορίες που επιθυμούν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους αλλά και στο μέλλον.

Για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές

Η παρακολούθηση τεσσάρων (4) θεματικών ενοτήτων των εκπαιδευτικών σεμιναρίων "Πληροφοριακή Παιδεία" που προσφέρει  η Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (με εξαίρεση της πρώτης θεματικής ενότητας LIB1 με τίτλο: «Προσανατολισμός στο χώρο της Βιβλιοθήκης»),  θα αναφέρεται στο Παράρτημα Διπλώματος (Diploma Suppmement) ως δεξιότητα που αποκτήθηκε κατά τη διάρκεια των σπουδών τους.

Θεματικές ενότητες που προσφέρονται:

• Προσανατολισμός στο χώρο της Βιβλιοθήκης (LIB1)
  • Έρευνα σε βιβλιογραφικές πηγές (LIB2)
  • Πρότυπα και εργαλεία συγγραφής εργασίας (LIB3)

Ψηφιακά μέσα και διαδικτυακές υπηρεσίες (LIB4)

• Τρόποι αποτελεσματικής παρουσίασης της εργασία σας (LIB4a)
  • Google Tools (Google Calendar, GDrive, Google Forms (LIB4b)
  • Web 2.0. Διαχείριση εργασιών μέσω Cloud εφαρμογών (LIB4c)
  • Γνωρίζω καλύτερα το Gmail (LIB4d)

Έρευνα για θέματα σταδιοδρομίας και εργασίας (LIB5)

• Τεχνικές Αναζήτησης Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων (LIB5a)
  • Τεχνικές Αναζήτησης Εργασίας (LIB5b)