Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στο Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής_Deadline:15/12/2015 16/11/2015

Το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ανακοινώνει την έναρξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος εκπόνησης Διδακτορικών Διατριβών και καλεί τους υποψηφίους που ενδιαφέρονται να υποβάλλουν αίτηση στα θεματικά πεδία έρευνας που αναφέρονται παρακάτω:

Προτεινόμενα Πεδία Έρευνας για Εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής.

Σύμφωνα με το άρθρο 13, παράγραφος 13.1 του Κανονισμού λειτουργίας προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών (ΠΜΣ) του Τμήματος  ο Υποψήφιος Διδάκτορας θα πρέπει κατ' αρχήν να πληροί τις παρακάτω προϋποθέσεις:

α) να είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης του άρθρου 2 ή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (Μάστερ) από Πανεπιστήμιο του εσωτερικού ή του εξωτερικού αναγνωρισμένο από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ, αντίστοιχου με το παραπάνω μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης.

β) να έχει τουλάχιστον καλή γνώση της αγγλικής ή γαλλικής ή γερμανικής γλώσσας σε επίπεδο Β2.

Καλούνται οι υποψήφιοι που πληρούν τις προϋποθέσεις των παραγράφων α) και β)  να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για τις θέσεις των Υποψηφίων Διδακτόρων, με την υποβολή αίτησης, αφού πρώτα επικοινωνήσουν με τον αντίστοιχο επιβλέποντα. Η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος έχει διάρκεια 30 ημέρες από την ημέρα δημοσίευσης της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος στον ιστότοπο του Ιδρύματος.

Κάθε Υποψήφιος Διδάκτορας θα πρέπει να υποβάλει έως την Τρίτη 15/12/2015 στη Γραμματεία του ΠΜΣ τα παρακάτω δικαιολογητικά:

• Έντυπη αίτηση στην οποία να αναγράφεται το πεδίο έρευνας
  • Ερευνητική πρόταση (doc, LaTex) (ακολουθώντας το συγκεκριμένο πρότυπο). Η ερευνητική πρόταση θα πρέπει να αποσταλεί και σε ηλεκτρονική μορφή στο mai@uom.gr.
  • Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα.
  • Αντίγραφα πτυχίου και μεταπτυχιακού διπλώματος. Εφόσον πρόκειται για μεταπτυχιακό δίπλωμα Πανεπιστημίου του εξωτερικού, η αναγνώρισή του από το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ μπορεί να προσκομισθεί εντός εξαμήνου (ή και αργότερα με απόφαση της ΓΣΣ) από την ημερομηνία που η ΓΣΣ θα κάνει δεκτό τον υποψήφιο για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής.
  • Πιστοποιητικά αναλυτικής βαθμολογίας (με ακριβή μέσο όρο) ή ακριβή αντίγραφα του τίτλου σπουδών της αλλοδαπής.
  • Αποδεικτικό τουλάχιστον καλής γνώσης της αγγλικής ή γαλλικής ή γερμανικής γλώσσας (επίπεδο Β2), σύμφωνα με το Συμβούλιο της Ευρώπης, το οποίο γίνεται αποδεκτό από το Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού(η απόδειξη της γλωσσομάθειας γίνεται σύμφωνα με όσα καθορίζονται από τις προκηρύξεις διαγωνισμών του ΑΣΕΠ) ή TOEFL (Test of English as a Foreign Language) με σκορ τουλάχιστον 72 στο Internet-based test, προσκομιζόμενο σε νόμιμα επικυρωμένο αντίγραφο..
  • Αποδεικτικά Επαγγελματικής Εμπειρίας (εάν υπάρχουν).
  • Δύο συστατικές επιστολές, κατά προτίμηση από μέλη ΔΕΠ (δεν είναι απαραίτητη η χρήση του συγκεκριμένου προτύπου).
  • Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας

Τα σχετικά έντυπα είναι διαθέσιμα στη θέση ιστού Έντυπα του ΠΜΣ (σε μορφή doc και pdf).

Για περισσότερες πληροφορίες και για την κατάθεση του φακέλου τους οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν κατά τις ώρες κοινού 11:00-13:00 και 15.00-17.00 στη Γραμματεία του ΠΜΣ Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Εγνατία 156, 54006, Θεσσαλονίκη, 4ος όροφος Γ΄κτιρίου, Γραφείο 422, τηλ. 2310 891-734, e-mail: mai@uom.gr  ή να επισκεφθούν την ιστοσελίδα του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη διεύθυνση http://mai.uom.gr.

Η Κοσμήτορας

Καθηγήτρια ΜΑΡΙΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ