Σεμινάριο με τίτλο: Εκπαίδευση για Συγγραφείς από επιμελητή εκδόσεων του Springer_Τρίτη 13/10/2015 08/10/2015

Η Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης (ΒΚΠ) του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών και τον εκδότη Springer, διοργανώνουν ένα σεμινάριο για συγγραφείς (author workshop). Πρόκειται για μία παρουσίαση 2 ωρών, από έναν επιμελητή εκδόσεων του Springer, η οποία απευθύνεται σε μεταπτυχιακούς φοιτητές, διδάκτορες, ερευνητές και καθηγητές. Ο εισηγητής θα δώσει πληροφορίες σχετικά με θέματα που αφορούν στη δημοσίευση επιστημονικής έρευνας (Publishing Scientific Research) σε περιοδικά ή βιβλία, όπως:

• «Παραδοσιακή» δημοσίευση ή δημοσίευση ανοιχτής πρόσβασης;
  • Πώς να επιλέξω το κατάλληλο περιοδικό για δημοσίευση;
  • Ποια πρέπει να είναι η δομή της εργασίας μου;
  • Πώς υπολογίζεται ο αντίκτυπος των περιοδικών (impact factor) και τι σημαίνει αυτό;
  • Ποια είναι τα δωρεάν εργαλεία που μπορώ να χρησιμοποιήσω για τη συγγραφή της επιστημονικής έρευνας; (π.χ. SpringerExemplar.com, AuthorMapper.com, LaTeXSearch.com, Realtime.springer.com, κλπ)

Στο τέλος του σεμιναρίου ο εισηγητής θα απαντήσει σε ερωτήματα των συμμετεχόντων.
Η ημερομηνία διεξαγωγής του σεμιναρίου είναι Τρίτη 13/10/2015 στις 12:00 μμ.

Τοποθεσία: Αίθουσα Τηλεδιάσκεψης στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, 1ος όροφος.