Διπλό διεθνές επιστημονικό συνέδριο για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση και την ηλεκτρονική συμμετοχή 31/08/2015

Περίπου εκατό διακεκριμένοι σύνεδροι από πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού θα συμμετάσχουν στο  διπλό διεθνές επιστημονικό συνέδριο «14th IFIP Electronic Government (EGOV) and 7th IFIP Electronic Participation (ePart) 2015», το οποίο συνδιοργανώνει το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας από την Κυριακή 30 Αυγούστου μέχρι την Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου, στη Θεσσαλονίκη.

Το συνέδριο διοργανώνεται από κοινού με τη Διεθνή Ομοσπονδία  Επεξεργασίας Πληροφοριών (International Federation for Information Processing - IFIP) και ειδικότερα με την Ομάδα Εργασίας 8.5 «Πληροφοριακά Συστήματα στη Δημόσια Διοίκηση» (Working Group 8.5 «Information Systems in Public Administration»).

Μεταξύ των βασικών ομιλητών του διπλού συνεδρίου είναι ο επικεφαλής των Πληροφοριακών Συστημάτων του Αυστριακού Κοινοβουλίου, Peter Reichstädter, η Theresa Pardo, Διευθύντρια του Κέντρου για την Τεχνολογία στη Διακυβέρνηση του Πανεπιστημίου Ώλμπανυ της Νέας Υόρκης και ο Θεόδωρος Καρούνος, Αντιπρόεδρος στην Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού /Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα.

Το IFIP είναι ένας διεθνής επιστημονικός οργανισμός που δραστηριοποιείται στις τεχνολογίες και επιστήμες πληροφορικής και επικοινωνιών, ο οποίος είναι αναγνωρισμένος από τα Ηνωμένα Έθνη και αποτελεί επίσημο συνεργάτη της UNESCO. Το WG8.5 είναι το τμήμα του IFIP που εστιάζει στο χώρο της χρήσης των Πληροφοριακών Συστημάτων στη δημόσια διοίκηση. Κάθε χρόνο το συνέδριο συγκεντρώνει τους πλέον καταξιωμένους επιστήμονες στο χώρο, διεθνώς.

Το συνέδριο κινείται στο χώρο της Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (eGovernment) και της Ηλεκτρονικής Συμμετοχής (eParticipation) και οι επίσημες εργασίες του θα αρχίσουν στις 9 το πρωί της Δευτέρας 31 Αυγούστου στην αίθουσα «Μακεδονία» του ξενοδοχείου Ηλέκτρα Παλλάς, στη Θεσσαλονίκη. Η φετινή διοργάνωση του συνεδρίου τελεί υπό την αιγίδα του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του συνεδρίου: http://www.egov-conference.org/egov-2015