Επιδοτούμενες Θέσεις απασχόλησης 5 μηνών για άνεργους νέους ως 29 ετών 24/04/2013

Επιδοτούμενες Θέσεις απασχόλησης 5 μηνών για άνεργους νέους ως 29 ετών

Το ΚΕΚ ΣΕΒΕ - ΣΒΒΕ - ΔΕΘ, σε συνεργασία με επαγγελματικούς φορείς, συνδέσμους και επιχειρήσεις της Θεσσαλονίκης θα υλοποιήσει προγράμματα απόκτησης εργασιακής εμπειρίας στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ : ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΩΣ 29 ΕΤΩΝ που χρηματοδοτεί 5.974 θέσεις εργασίας σε επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Σκοπός του προγράμματος είναι η απόκτηση εργασιακής εμπειρίας και η ένταξη στην αγορά εργασίας ανέργων νέων προκειμένου από καλύτερη θέση να αντιμετωπίσουν της προκλήσεις της εποχής.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει επαγγελματική κατάρτιση σε αντικείμενα που έχουν υποδείξει, σύμφωνα με τις ανάγκες τους, οι επιχειρήσεις που μέχρι τώρα έχουν υποβάλει στο ΚΕΚ πρόθεση απασχόλησης ανθρώπινου δυναμικού. Στη συνέχεια, οι δικαιούχοι θα απασχοληθούν στις προσφερόμενες θέσεις εργασίας για τουλάχιστον 5 μήνες.

Με την παραπάνω μεθοδολογία, οι άνεργοι νέοι θα αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία αμειβόμενη από το πρόγραμμα ανάλογα με το επίπεδο εκπαίδευσης και τη θέση απασχόλησης. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι άνεργοι ως 29 ετών, απόφοιτοι όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης .

Οι επιχειρήσεις που θα ενταχθούν στο πρόγραμμα δεν έχουν καμία οικονομική συμμετοχή ή οποιαδήποτε επιβάρυνση εργασιακού κόστους πέραν της διάθεσης θέσεων απασχόλησης για την απόκτηση εργασιακής εμπειρίας, ενώ θα δοθούν περαιτέρω σημαντικά κίνητρα σε όσες επιχειρήσεις απασχολήσουν τους νέους πέραν των 5 μηνών.

Τα πρώτα προγράμματα κατάρτισης αναμένεται να υλοποιηθούν από τα μέσα Ιουνίου, θα διαρκέσουν 20 ημέρες ενώ στη συνέχεια οι εκπαιδευόμενοι θα αναλάβουν εργασία στις επιχειρήσεις για πέντε μήνες.

Περισσότερες πληροφορίες οι νέοι και οι ενδιαφερόμενες επιχειρήσεις μπορούν να αναζητήσουν στην ιστοσελίδα του www.kekssd.gr και στα τηλέφωνα: 2310/250 - 356, 2310/220 - 950.

Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης
Συνδέσμου Εξαγωγέων Βορείου Ελλάδος - Συνδέσμου Βιομηχανιών Βορείου Ελλάδος - Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης
Εγνατίας 154 (Ημιόροφος Περ. 16) Τ.Κ. 546 21ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,
Τηλ.- Fax: +30 231 0/ 250-356, 220-950, 291-550,