Το ΠΜΣ στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική συμμετέχει στην ενημερωτική εκδήλωση: Μεταπτυχιακά και Υποτροφίες@Θεσσαλονίκη 16/05/2014

Τα μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρουν τα τρία Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Θεσσαλονίκης, θα παρουσιαστούν την Τετάρτη 21 Μαΐου 2014 και ώρες 10:00 με 17:30, σε εκδήλωση που συνδιοργανώνουν το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος.

Ειδικότερα επισημαίνεται ότι το ΠΜΣ Εφαρμοσμένης Πληροφορικής θα παρουσιαστεί από τη Δ/ντρια του ΠΜΣ, Στελέχη της Γραμματείας του ΠΜΣ και εκπροσώπους φοιτητών, μεταξύ 15.00 - 16.00.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων του Α.Π.Θ., επί της οδού 3ης Σεπτεμβρίου (κόκκινο κτίριο).

Η Ημερίδα περιλαμβάνει:

α) ενημέρωση για τις υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές, που χορηγούνται από διάφορους φορείς,

β) προβολές με τις σημαντικότερες πληροφορίες και απαντήσεις στα ερωτήματα που συχνά θέτουν οι υποψήφιοι φοιτητές μεταπτυχιακών προγραμμάτων και

γ) συμβουλευτικές εισηγήσεις για τη διαδικασία επιλογής μεταπτυχιακού προγράμματος, τη χρήση μηχανών αναζήτησης, τη συμπλήρωση της αίτησης και την σύνταξη της αυτοπεριγραφικής έκθεσης.

Ακόμη, θα λειτουργήσει εκθεσιακός χώρος, όπου εκπρόσωποι των μεταπτυχιακών προγραμμάτων καθώς και ενεργοί φοιτητές και απόφοιτοί τους, θα ενημερώνουν αναλυτικά τους ενδιαφερόμενους επισκέπτες.

Περισσότερες πληροφορίες, το αναλυτικό πρόγραμμα των παρουσιάσεων και των εισηγήσεων της εκδήλωσης στην ιστοσελίδα: https://dasta.uom.gr/Career/Events/13438.html