Πρόσκληση στην Εκδήλωση Παρουσίασης του Διαγωνισμού «Εφαρμογές για τη Θεσσαλονίκη (Apps4thessaloniki)» 27/01/2014

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και ο Δήμος Θεσσαλονίκης σας καλούν στην εκδήλωση για την παρουσίαση του διαγωνισμού «Εφαρμογές για τη Θεσσαλονίκη (Apps4thessaloniki)».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 28 Ιανουαρίου και ώρες 16:00-18:00 στην αίθουσα Συνεδρίων (1ος όροφος) του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Την εκδήλωση θα χαιρετίσουν η Αναπληρωτής Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού, Καθηγήτρια κα Ευγενία Αλεξανδροπούλου και ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών, Επιχειρηματικότητας και Απασχόλησης, κ. Καπόν Χασδάϊ.

Ο διαγωνισμός «Εφαρμογές για τη Θεσσαλονίκη Apps4thessaloniki» συνδιοργανώνεται από το Δήμο Θεσσαλονίκης, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, την Ερευνητική Μονάδα URENIO του Α.Π.Θ. και το Ίδρυμα Ανοικτής Γνώσης Ελλάδας (Open Knowledge Foundation Greece, OKF Greece), με την υποστήριξη του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και τη συνεργασία της Μονάδος Σημασιολογικού Ιστού του Α.Π.Θ και του δημιουργικού γραφείου madfordesign

Ο διαγωνισμός στοχεύει στην ενεργοποίηση του δυναμικού της πόλης για τη δημιουργία εφαρμογών web και κινητών τηλεφώνων, οι οποίες θα βελτιώσουν τη λειτουργία της πόλης, παρέχοντας στους κατοίκους, τους επισκέπτες και τις επιχειρήσεις, νέες, καινοτόμες υπηρεσίες με στόχο την προώθηση της ανάπτυξης, της επιχειρηματικότητας και της καινοτομίας.

Απώτερος σκοπός των συνδιοργανωτών μέσω του διαγωνισμού είναι η δημιουργία μιας κοινότητας με τη συμμετοχή οργανισμών, φορέων, εταιρειών και πολιτών, η οποία θα βρίσκει νέες λύσεις σε υπάρχοντα προβλήματα, αξιοποιώντας τις δυνατότητες των νέων τεχνολογιών και ιδιαίτερα της ανοικτής γνώσης. Οι λύσεις αυτές θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε άλλες πόλεις, κάτι που θα ενισχύσει τη δυναμική της Θεσσαλονίκης και θα προσφέρει νέες επιχειρηματικές ευκαιρίες σε εκείνους που θα διακριθούν στο διαγωνισμό.