Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στο Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Σχολής Επιστημών Πληροφορίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας 28/10/2013

Το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στα πλαίσια του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) του τμήματος καλεί τους υποψηφίους που ενδιαφέρονται να εκπονήσουν Διδακτορική Διατριβή στα θεματικά πεδία έρευνας που αναφέρονται παρακάτω, να υποβάλουν αίτηση.

(Στον παρακάτω πίνακα περιλαμβάνονται τα προτεινόμενα θεματικά πεδία έρευνας, ο αριθμός των υποψηφίων ανά επιβλέποντα και οι επιβλέποντες)

Προτεινόμενα Πεδία Έρευνας για Εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής

2. Βελτιστοποίηση και υπολογισμοί με μεθόδους εκπνευσμένες από τη βιολογία

Βαρσακέλης-Χρήστου Δημήτριος,

dcv@uom.gr

1. Υπολογισμοί Διαδικτύου (Internet Computing)
  2. Ενσωματωμένα Συστήματα (Embedded Systems)
  3. Κατανεμημένη Επεξεργασία (Distributed Computing)
  4. Physical Computing
  5. Εκπαιδευτικά Περιβάλλοντα Υπηρεσιών Διαδικτύου (Educational Environments for   Internet Services)

Κασκάλης Θεόδωρος,

kaskalis@uom.gr

Ασφάλεια Πληροφοριών: Έλεγχος Πρόσβασης

Μαυρίδης Ιωάννης,

mavridis@uom.gr

Επιχειρησιακή Έρευνα

Σαμαράς Νικόλαος,

samaras@uom.gr

Τεχνολογία Λογισμικού βασισμένη στην αναζήτηση (Search-Based Software Engineering)

Χατζηγεωργίου Αλέξανδρος,

achat@uom.gr

1. Τεχνολογίες, Υπηρεσίες και Εφαρμογές Κινητού Ηλεκτρονικού Εμπορίου
  2. Τεχνολογίες Ηλεκτρονικού Εμπορίου και Κοινωνική Δικτύωση

Γεωργιάδης Χρήστος,

geor@uom.gr

1. Θέματα Διαχείρισης Ποιότητας:
    1. στατιστικός έλεγχος ποιότητας,
    2. χρήση ποσοτικών τεχνικών (τεχνικών επιχειρησιακής έρευνας) κατά την εφαρμογή Συστημάτων Διαχείρισης Ποιότητας
  2. Μοντελοποίηση και εφαρμογή τεχνικών επιχειρησιακής έρευνας στις αντίστροφες εφοδιαστικές αλυσίδες

Νικολαϊδης Ιωάννης,

nikolai@uom.gr

1. Χρηματοοικονομική Λογιστική με Πληροφοριακά Συστήματα
  2. Διοικητική Λογιστική με Πληροφοριακά  Συστήματα

Σταυρόπουλος Αντώνιος,

stavrop@uom.gr

1. Κινητό επιχειρείν (mobile business)
  2. Αξιολόγηση δεξιοτήτων σε επαγγέλματα που αφορούν  στις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών

3. Ψηφιακές χρηματικές μονάδες

Στειακάκης Εμμανουήλ,

stiakakis@uom.gr

Ηλεκτρονική διακυβέρνηση, ηλεκτρονική συμμετοχή, ανοικτά κυβερνητικά δεδομένα

Ταμπούρης Ευθύμιος,

tambouris@uom.gr

1. Αξιολόγηση Αποτελεσματικότητας και Απόδοσης Δικτύων με την Χρήση Μοντέλων Επιχειρησιακής Έρευνας
  2. Αξιολόγηση και Βελτίωση Τεχνολογιών relaying για την Βελτίωση των Επιδόσεων  σε Δίκτυα LTE

Φουληράς Παναγιώτης,

pfoul@uom.gr

Σύμφωνα με το άρθρο 6 του Κανονισμού λειτουργίας προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών (ΠΜΣ) του Τμήματος ο Υποψήφιος Διδάκτορας θα πρέπει κατ' αρχήν να πληροί τις παρακάτω προϋποθέσεις:

α) να είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης του άρθρου 2 ή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (Μάστερ) από Πανεπιστήμιο του εσωτερικού ή του εξωτερικού αναγνωρισμένο από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ, αντίστοιχου με το παραπάνω μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης.

β) να έχει τουλάχιστον καλή γνώση της αγγλικής ή γαλλικής ή γερμανικής γλώσσας σε επίπεδο Β2.

Καλούνται οι υποψήφιοι που πληρούν τις προϋποθέσεις των παραγράφων α) και β)  να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για τις θέσεις των Υποψηφίων Διδακτόρων, με την υποβολή αίτησης, αφού πρώτα επικοινωνήσουν με τον αντίστοιχο επιβλέποντα. Η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος έχει διάρκεια 30 ημέρες. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση από 1 έως 30 Νοεμβρίου 2013 στη Γραμματεία του ΠΜΣ τα παρακάτω δικαιολογητικά, εφόσον προηγουμένως έχουν τη σύμφωνη γνώμη του Επιβλέποντα Καθηγητή:

Έντυπη αίτηση στην οποία να αναγράφεται το πεδίο έρευνας και ερευνητική πρόταση (περιγραφή στόχων προτεινόμενης έρευνας, μεθοδολογία, σχετική βιβλιογραφία).

• Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα.

• Επίσημα αντίγραφα πτυχίου και μεταπτυχιακού διπλώματος. Εφόσον πρόκειται για μεταπτυχιακό δίπλωμα Πανεπιστημίου του εξωτερικού, η αναγνώρισή του από το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ μπορεί να προσκομισθεί εντός εξαμήνου (ή και αργότερα με απόφαση της ΓΣΕΣ) από την ημερομηνία που η ΓΣΕΣ θα κάνει δεκτό τον υποψήφιο για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής.

• Επικυρωμένα πιστοποιητικά αναλυτικής βαθμολογίας (με ακριβή μέσο όρο) ή ακριβή αντίγραφα του τίτλου σπουδών της αλλοδαπής.

• Αποδεικτικό τουλάχιστον καλής γνώσης της αγγλικής ή γαλλικής ή γερμανικής γλώσσας (επίπεδο Β2).

• Επιστημονικές Δημοσιεύσεις, Διακρίσεις ή λοιποί τίτλοι σπουδών (εάν υπάρχουν).

• Αποδεικτικά Επαγγελματικής Εμπειρίας (εάν υπάρχουν).

Δύο συστατικές επιστολές, κατά προτίμηση από μέλη ΔΕΠ.

Τα σχετικά έντυπα είναι διαθέσιμα στη θέση ιστού Έντυπα του ΠΜΣ.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στη Γραμματεία του Π.Μ.Σ (κτίριο Γ΄, 4ο όροφο), Εγνατίας 156, Θεσσαλονίκη. Τηλ. 2310 891-734, e-mail: mai@uom.gr ή να επισκεφθούν την ιστοσελίδα του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη διεύθυνση http://mai.uom.gr

Η Διευθύντρια του Π.Μ.Σ.

Μαρία Αικατερίνη Σατρατζέμη
Καθηγήτρια