Παραταση υποβολής αιτήσεων για το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής 11/07/2013

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΤΜΗΜΑ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Το Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας ανακοινώνει την έναρξη λειτουργίας του 11ου κύκλου του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Ειδίκευσης (Π.Μ.Σ.Ε.) στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική για το Ακαδημαϊκό έτος 2013-2014.

Το Π.Μ.Σ.Ε. περιλαμβάνει τις παρακάτω Εξειδικεύσεις:
• Συστήματα Υπολογιστών
• Επιχειρηματική Πληροφορική

Η συνολική διάρκεια των σπουδών είναι τρία ακαδημαϊκά εξάμηνα. Η διδασκαλία των μαθημάτων εκτείνεται σε δύο διδακτικά εξάμηνα ενώ το τελευταίο εξάμηνο περιλαμβάνει την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας. Το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας θα λειτουργήσουν και οι δυο εξειδικεύσεις. Παράλληλα στο Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας θα λειτουργήσει μόνο η Εξειδίκευση Συστημάτων Υπολογιστών.

Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων: Πληροφορικής, Θετικών Επιστημών, Πολυτεχνικών, Οικονομικών, Διοικητικών και Κοινωνικών που ανήκουν σε ΑΕΙ, καθώς και των αντίστοιχων Τμημάτων ΤΕΙ, όπως και Ανωτάτων Στρατιωτικών Σχολών της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, των οποίων το πτυχίο έχει αναγνωρισθεί από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή από το ΔΟΑΤΑΠ.

O φάκελος υποψηφιότητας πρέπει να περιλαμβάνει τα εξής δικαιολογητικά  (πρωτότυπα ή επικυρωμένα):

1. Έντυπη αίτηση
  2. Βιογραφικό σημείωμα
  3. Αντίγραφο πτυχίου / διπλώματος (και η αναγνώριση από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π).
  4. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας με ακριβή Μέσο Όρο.
  5. Δύο συστατικές επιστολές, κατά προτίμηση από μέλη Δ.Ε.Π.
  6. Αποδεικτικό γνώσης της αγγλικής γλώσσας τουλάχιστον σε επίπεδο Β2 (καλή γνώση).
  7. Επιστημονικές δημοσιεύσεις, διακρίσεις, λοιποί τίτλοι σπουδών πλην του πρώτου πτυχίου, τίτλοι ξένων γλωσσών (εάν υπάρχουν).
  8. Πιστοποιημένα αποδεικτικά επαγγελματικής εμπειρίας (εάν υπάρχουν).

Περισσότερες πληροφορίες για το Π.Μ.Σ.Ε., συμπεριλαμβανομένης της διαδικασίας εισαγωγής και αξιολόγησης από την ιστοσελίδα http://mai.uom.gr/frontend/articles.php?cid=16&t=Diadikasia-Eisagwgis

Στην περίπτωση που ο υποψήφιος δεν προσκομίσει αντίγραφο πτυχίου ως βαθμός πτυχίου θα υπολογισθεί ο τρέχων Μ.Ο. της αναλυτικής βαθμολογίας, ο οποίος δεν αλλάζει μετά από την κατάθεση του αντίγραφου πτυχίου.

Οι φάκελοι υποψηφιότητας θα γίνονται δεκτοί μέχρι και 30-8-2013***(με αντίγραφο πτυχίου ή αναλυτική βαθμολογία με μέσο όρο):

• στη Γραμματεία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Εγνατίας 156, 54006 Θεσσαλονίκη, 4ος όροφος Γ΄κτιρίου, Γρ.430, Τηλέφωνο- FAX: 2310-891734, Δευτέρα έως και Παρασκευή 11:00-13:00 & 15:00-17:00 (Πληροφορίες: κα. Σιδηρά Ευτυχία & κα. Κουραντίδου Μελίνα, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο:  mai@uom.gr )

*** Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας θα παραμείνει κλειστό από 27 Ιουλίου έως 18 Αυγούστου 2013

• στη Γραμματεία του Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας, Κοίλα, 50100 Κοζάνη.
    Τηλέφωνο: 24610-68029, Δευτέρα έως και Παρασκευή 9:00-14:00 (Πληροφορίες: κ. Σιδέρης Σπύρος, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: sideris@kozani.teikoz.gr).

Η Διευθύντρια του Π.Μ.Σ.

Μαρία Σατρατζέμη