Μεταπτυχιακές Σπουδές και Υποτροφίες στα: ΑΠΘ. ΠΑΜΑΚ και Διεθνές Πανεπιστήμιο», Τετάρτη 22 Μαϊου στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ 10/05/2013

Tο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ) και το Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος διοργανώνουν στις 22 Μαΐου 2013, ώρα 09:00- 18:00, ανοιχτή εκδήλωση με θέμα: «Μεταπτυχιακά και Υποτροφίες» με σκοπό την ενημέρωση για τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών που λειτουργούν και στα τρία παραπάνω Ιδρύματα.

Στην εκδήλωση θα παρουσιαστούν από εκπροσώπους των Τμημάτων/ Σχολών τα μονοτμηματικά και διατμηματικά Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών που λειτουργούν στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και στο Διεθνές Πανεπιστήμιο.Δίνεται η δυνατότητα σε φοιτητές/τριες και αποφοίτους οποιουδήποτε πανεπιστημίου, τόσο της Ελλάδας όσο και του εξωτερικού, σε πανεπιστημιακούς αλλά και στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα να ενημερωθούν για τα προγράμματα σπουδών, τα κριτήρια εισαγωγής και τις προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης των αποφοίτων τους.

Επίσης, θα υπάρξουν συνεδρίες συμβουλευτικής υποστήριξης με θέματα:

• την αναζήτηση μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών
  • τη σύνταξη της αίτησης, της αυτοπεριγραφικής έκθεσης (motivation letter) και του βιογραφικού σημειώματος για τις μεταπτυχιακές σπουδές.
  • την αναζήτηση και διεκδίκηση υποτροφιών και κληροδοτημάτων με σκοπό την οικονομική στήριξη των μεταπτυχιακών σπουδών

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή στο ευρύ κοινό και θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 22 Μαΐου 2013, ώρα 09:00 – 18:00 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α.), στο Α.Π.Θ. (κόκκινο κτίριο – δίπλα στη φοιτητική λέσχη, επί της οδού Γ΄Σεπτεμβρίου, Αμφιθέατρο I).

Αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης εδώ…

Το ΠΜΣ του τμήματος θα παρουσίασει η διευθύντρια του ΠΜΣ, καθηγήτρια  Μάγια Σατρατζέμη, 12:00-12:20