Πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση υποδοχής φοιτητών ακαδημαϊκού έτους εισαγωγής 2023-24

Το ΠΜΣ στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική καλωσορίζει τις νέες φοιτήτριες και τους νέους φοιτητές του για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024. Ο Διευθυντής του προγράμματος, η Συντονιστική Επιτροπή και το διδακτικό προσωπικό θα ήθελαν να τις/τους συγχαρούν όλες και όλους.

Την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου στις 18:30 πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Συνεδρίων, 1ου ορόφου η υποδοχή των νεοεισαχθέντων φοιτητών του ΠΜΣ στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική, ακαδημαϊκού έτους εισαγωγής 2023-24. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερα μεγάλη συμμετοχή φοιτητών και διδασκόντων, καθώς και με τη συμμετοχή εκπροσώπων τριών σημαντικών εταιρειών με τις οποίες υπάρχει συνεργασία κατά τα τελευταία χρόνια.

Στον χαιρετισμό που απηύθυνε ο διευθυντής του προγράμματος κ.Φώτης Κίτσιος, αναφέρθηκε στην επιτυχημένη πορεία του Μεταπτυχιακού Προγράμματος από το 2002 οπότε και ιδρύθηκε, στη διαρκή προσαρμογή του στις διαρκώς μεταβαλλόμενες συνθήκες, καθώς και σε  μια σειρά χρήσιμων διαδικαστικών ζητημάτων αναφορικά με τις σπουδές των φοιτητών.

Ακολούθησαν σύντομες παρουσιάσεις από εκπροσώπους τριών επιτυχημένων εταιρειών αναφορικά με τις εταιρείες και τις εξαιρετικές ευκαιρίες απασχόλησης που μπορούν να προκύψουν μετά την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού. Οι παρουσιάσεις έγιναν από τον κ. Αλέξανδρο Μηνά, υπεύθυνο του γραφείου της Θεσσαλονίκης της εταιρίας Accenture, από την κα. Μαρία Πιερρίνα Μοναστηριώτη, HR Consultant στην εταιρία Deloitte και από την κα. Λίζα Ιωάννου,Senior Consultant SAP Logistics & Branch Manager και τον κ. Μιχαήλ Κουμπάνη - Consultant SAP Development στην εταιρία Consolut.

Την εκδήλωση ακολούθησε μπουφές κατά τη διάρκεια του οποίου δόθηκε η ευκαιρία στους φοιτητές συζητήσουν με διδάσκοντες του ΠΜΣ, οι οποίοι παρευρέθηκαν στην εκδήλωση, τυχόν απορίες τους αναφορικά με το πρόγραμμα και τα μαθήματα που πρόκειται να διδαχθούν.

Σας ευχαριστούμε όλους για τη συμμετοχή σας και ευχόμαστε καλή ακαδημαϊκή χρονιά!