Κατάταξη Υποψηφίων ακαδημαϊκού έτους εισαγωγής 2022-23 - Οδηγίες εγγραφής και κατάθεσης αιτήσεων για απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης 06/10/2022

Μπορείτε να βρείτε εδώ την κατάταξη υποψηφίων εισαγωγής  στο ΠΜΣ στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23.

Σε περίπτωση που κάποιος επιτυχών δεν επιθυμεί να εγγραφεί στο ΠΜΣ παρακαλούμε να ενημερώσει τη Γραμματεία μέσω e-mail στο mai@uom.edu.gr.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ 2022-23

Οι εγγραφές θα γίνουν από την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου ως την Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022.

Σε περίπτωση που μετά το τέλος των εγγραφών προκύψουν κενές θέσεις, η Γραμματεία του ΠΜΣ θα επικοινωνήσει με τους πρώτους επιλαχόντες προκειμένου  αυτές να καλυφθούν. Παρακαλούμε οι επιλαχόντες να μην προχωρούν από μόνοι τους στη συμπλήρωση της αίτησης εγγραφής χωρίς η Γραμματεία να έχει επικοινωνήσει μαζί τους.

Α) Οδηγίες εγγραφής για τους επιτυχόντες που δε διεκδικούν απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης

Οι επιτυχόντες που δε διεκδικούν απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης θα πρέπει να ακολουθήσουν τα παρακάτω 3 βήματα ώστε να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους στο πρόγραμμα:

1. Συμπλήρωση ηλεκτρονικής φόρμας εγγραφής https://forms.gle/jZ1SUeYetq3nfJUt6
  2. Κατάθεση πρώτης δόσης ύψους 800€

Οι επιτυχόντες που δε διεκδικούν απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης οφείλουν να καταβάλουν  την πρώτη δόση των τελών φοίτησης ύψους 800€ προκειμένου να πραγματοποιηθεί η εγγραφή τους. Η κατάθεση θα πρέπει να γίνει με τη χρήση του προσωπικού κωδικού πληρωμής RF που θα λάβει κάθε επιτυχόντας ξεχωριστά από το λογαριασμό rcchecks@uom.gr  στο προσωπικό του λογαριασμό e-mail. Ως αποδεικτικό της κατάθεσης των τελών φοίτησης θα αποστέλλεται μέσω e-mail στους μεταπτυχιακούς φοιτητές  Γραμμάτιο  Είσπραξης  από την Οικονομική Υπηρεσία του ΕΛΚΕ.

Σε  περίπτωση που φοιτητής  επιθυμεί να λαμβάνει τιμολόγιο, δε θα πρέπει να προχωρήσει στην κατάθεση προτού στείλει σχετική ενημέρωση και λάβει απαντητικό μήνυμα με νέες οδηγίες. Σε αυτή την περίπτωση ο φοιτητής θα πρέπει να αποστείλει μήνυμα στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις mai@uom.edu.gr και  eamanatidou@uom.gr με το οποίο να ενημερώνει ότι επιθυμεί να λαμβάνει τιμολόγιο για τις καταθέσεις του, να διευκρινίζει αν το τιμολόγιο θα πρέπει να είναι τοις μετρητοίς ή επί πιστώσει και να αναφέρει τα πλήρη στοιχεία της εταιρείας που αναλαμβάνει την πληρωμή των τελών φοίτησης του μεταπτυχιακού του (Επωνυμία, ΔΟΥ, ΑΦΜ, δραστηριότητα, έδρα κ.τ.λ.).

3) Αποστολή αντιγράφου ταυτότητας και αντιγράφου της απόδειξης της κατάθεσης του ποσού της δόσης εγγραφής στη διεύθυνση mai@uom.edu.gr

Β) Οδηγίες εγγραφής για τους επιτυχόντες που διεκδικούν απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης βάσει του άρθρου 86 του Ν.4957/2022 και των Υ.Α. αριθμ.108990/Ζ1 (ΦΕΚ 4899/Β/16.09.2022) και αριθμ. 104375/Ζ1 (ΦΕΚ 4659/Β/5.9.2022)

Σύμφωνα με το άρθρο 86 του Ν.4957/2022 «Εγγεγραμμένοι φοιτητές Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) δύνανται να φοιτούν δωρεάν σε Π.Μ.Σ., αν προβλέπεται η καταβολή τελών φοίτησης, εφόσον πληρούν τα οικονομικά ή κοινωνικά κριτήρια του παρόντος. Προϋπόθεση για τη χορήγηση του δικαιώματος δωρεάν φοίτησης λόγω οικονομικών ή κοινωνικών κριτηρίων είναι η πλήρωση προϋποθέσεων αριστείας κατά τον πρώτο κύκλο σπουδών, που αντιστοιχεί κατ’ ελάχιστον στην κατοχή βαθμού ίσου ή ανώτερου του επτάμιση με άριστα στα δέκα (7,5/10)…».

Οι επιτυχόντες που διεκδικούν απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης θα πρέπει να ακολουθήσουν τα παρακάτω 2 βήματα ώστε να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους στο πρόγραμμα:

1. Συμπλήρωση ηλεκτρονικής φόρμας εγγραφής https://forms.gle/jZ1SUeYetq3nfJUt6
  2. Αποστολή αίτησης απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης και λοιπών απαιτούμενων δικαιολογητικών στη διεύθυνση mai@uom.edu.gr ή κατάθεσή τους στη θυρίδα του μεταπτυχιακού Νο.89 (ισόγειο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, ανοιχτά και το Σαββατοκύριακο)

Πληροφορίες για το δικαίωμα δωρεάν φοίτησης σε ΠΜΣ